jak uszyć poduszkę z aplikacją
Szyciowo

Jak uszyć poduszkę z owieczką – tutorial dla początkujących

Dziś coś dla tych, którzy chcieli by zacząć swoją przygodę z szyciem, ale się boją – rzecz tak prosta, jak to tylko możliwe, czyli poduszka z poszewką. Żeby nie było tak nudno, dodamy niewielki twist – aplikację z owcą! Na końcu posta znajdziecie gotowy szablon do pobrania i wydrukowania, wpis podzieliłam na części, więc możesz od razu przeskoczyć do interesującego Cię etapu.

Etap 1 – Szyjemy poduszkę

Etap 2 – Szyjemy poszewkę

Etap 3 – Naszywamy aplikację

Czego będziemy potrzebować na poszewkę o wymiarach około 50cmx30 cm:

 • materiału wierzchniego – tutaj zużycie zależy również od wzoru na naszym materiale. Ja wykorzystałam ostatni półmetrowy kawałek o szerokości 80 cm, ale jeśli wybrany przez Ciebie wzór wyklucza np. ułożenie materiału po szerokości, musisz to uwzględnić w obliczeniach
 • resztki białego pluszu/futerka
 • resztki białej włóczki
 • czarne, bądź brązowe nici do wyszywania/kordonek
 • nici do szycia

Opcjonalnie, jeśli zdecydujemy się również szyć poduszkę:

 • bawełniane płótno – wystarczyło mi niecałe pół metra
 • wypełnienie – możemy użyć wypełnienia ze starej poduszki lub kulki silikonowej jak do maskotek

Dodatkowo oczywiście potrzeba będzie nam maszyna do szycia, igły oraz szydełko o rozmiarze 3 mm.

Etap 1 – Poduszka

Krojenie

Pierwszym etapem każdego szyciowego projektu jest krojenie. Na płótnie złożonym na pół rysujemy prostokąt o wymiarach naszej poduszki, doliczając 1 cm marginesu na szwy (poza krawędzią złożenia) i wycinamy.

Szycie

Składamy nasz materiał prawą stroną do prawej (możemy dla ułatwienia spiąć go szpilkami) i zszywamy, zostawiając na końcu otwór, na tyle duży by zmieściła się nasza dłoń. Obrzucamy brzegi ściegiem zygzakowym, by nasza poduszka nie popruła się po tygodniu. U mnie, jak widać, brzegi zostały obrzucone wcześniej na owerloku.

Przewracamy poduszkę na prawą stronę poprzez zostawiony otwór i zaczynamy napełniać wypełnieniem. Pilnujemy, by poduszka nie była ani zbyt flakowata, ani zbyt twarda. Gdy już uznamy, że jest wypełniona należycie, zaszywamy ręcznie pozostawiony otwór, starając się, by szew był w miarę niewidoczny.

Etap 2 – Poszewka

Krojenie

Z materiału wierzchniego na poszewkę wycinamy prostokąt o wymiarach, które wyliczamy następująco: szerokość na 2 x wysokość docelowej poduszki + 15 cm. Dodatkowo dookoła dodajemy 1 cm marginesu na szwy. Czyli jeśli nasza poszewka ma mieć wymiar 50 x 30 cm to mamy 52 cm na 77 cm (30*2+15+1+1).

Ja wykorzystałam po prostu cały półmetrowy kawałek, którym dysponowałam – jako materiał wierzchni wybrałam elastyczną dzianinę, dlatego nie dodawałam zapasów na szwy, by materiał się lekko naciągnął. Jeśli szyjesz z nieelastycznej tkaniny, koniecznie dodaj margines na szew przy krojeniu.

Szycie

Szycie rozpoczynamy od podłożenia dwóch krótszych brzegów. Podłożenie = zawijamy dwa razy równo brzeg, by ukryć nieestetyczną krawędź.

Następnie składamy nasz materiał w następujący sposób: najpierw składamy prawymi stronami do siebie przód i tył, zapas na zakładkę wkładając pomiędzy nasz przód i tył poszewki.

Spinamy szpilkami, by nic nam się nie poprzesuwało.

Zszywamy i wywracamy na prawą stronę.

Etap 3 – Aplikacja z owieczką

Drukujemy szablon. Jest dostępny w dwóch wersjach, mała jest na poduszkę z tego tutoriala, większy będzie pasował do poszewki o typowych wymiarach 40×40 cm.

Owca mała

Owca duża

Przypinamy papierowy szablon szpilkami i wycinamy z pluszu elementy aplikacji. Nie dodajemy tym razem zapasów na szwy. Uszy są zbyt małe, by je przypiąć, więc wycinamy je „na czuja”.

Pozostałe elementy wykonałam na szydełku. Powstały z dość cienkiej włóczki z owczej wełny (wykorzystałam resztkę, która została mi po wykonaniu tego szala), szydełko nr 3.

Nogi są zrobione tak prosto, jak to tylko możliwe: robimy 3 oczka łańcuszka, a następnie wykonujemy 2 półsłupki, wkłuwając się w drugie oczko łańcuszka. Obracamy robótkę, robimy jedno oczko łańcuszka i ponownie robimy 2 półsłupki. Powtarzamy drugi rząd, aż uzyskamy taką długość, jaka nam pasuje (u mnie około 6 cm)

Mordka będzie w kształcie łezki:

 1. Robimy magic ring, a nim 4 półsłupki.
 2. 2 półsłupki w każde oczko
 3. 2 półsłupki w 3 oczka, następnie 3 półsłupki w 6. i 7. oczko, potem 2 półsłupki w kolejne 3 oczka
 4. 8 oczek robimy jako oczko ścisłe, 9. i 10. oczko przerabiamy jako półsłupek , kolejne 8 oczek znowu robimy jako oczko ścisłe

Układamy wstępnie wszystkie elementy na poszewce, by dobrze rozplanować układ. Przypinamy brzuszek szpilką, by nam się przesunął i zaczynamy przyszywać. Staramy się wbijać igłę lekko pod aplikację – ponieważ materiał jest kudłaty, ścieg będzie praktycznie niewidoczny. Mordkę i uszy przyszywamy przed „czuprynką”, tak elementy zachodziły na siebie w odpowiedniej kolejności. Na sam koniec wyszywamy oczka ściegiem supełkowym, a kopytka i pyszczek ściegami prostymi.

I tyle! Jeśli mój tutorial zainspirował Was do stworzenia własnej owczej poduszki, podzielcie się tym w komentarzu 🙂

 

%d bloggers like this: